biuro@lawetka.eu

Katalizator – a komu to potrzebne ?

O wycince katalizatora słów kilka

Zanim chwycimy za diaxa czy piłę szablastą spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie komu to potrzebne i wreszcie, do czego służy ten słynny katalizator ?
Zalegalizować marihunaen ?

Teraz pewnie podobnie jak te dwie starsze panie z sondy ulicznej zastanawiacie się komu potrzebne marihunaen zalegalizowane a komu katalizator do jazdy.

Otóż katalizator nie jest wymagany do prawidłowej pracy samochodu. Natomiast niewątpliwie jego brak wpływa na zwiększenie emisji spalin do atmosfery oraz grozi ryzykiem utraty dowodu rejestracyjnego.
Jak działa katailzator ?


W działaniu tego urządzenia kluczową rolę odgrywa sonda lambda, która dba o właściwy skład mieszanki paliwowo-powietrznej w procesie spalania. W silnikach benzynowych stosuje się reaktory trójfunkcyjne TWC, które między innymi utleniają węglowodory do wody i dwutlenku węgla, a także zmniejszają ilość tlenków azotu.


Z kolei w motorach wysokoprężnych instaluje się reaktory utleniające. Te utleniają cząsteczki tlenku węgla i węglowodory. Z powodu pracy na ubogiej mieszance katalizatory stosowane w silnikach Diesla nie mogą niestety jednocześnie zmniejszać emisji innych szkodliwych substancji. Dlatego stosuje się inne urządzenia, jak filtr DPF czy tlenku azotu.


Czy pozbawienie auta katalizatora jest legalne ?


Wycięcie katalizatora nie należy do krystalicznie uczciwych praktyk. W przypadku wykrycia takiego proceduru należy liczyć się z ryzykiem utraty dowodu rejestracyjnego. W praktyce jednak takie przypadki zdarzają się rzadko.

Jęśli Twoje auto nie posiada katalizatora a zbliża Ci się badanie techniczne może warto pomyśleć nad zakupem taniego zamiennika.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *